Campionatul canadian de curling masculin 2018 | |
---|---|
2018 Tim Hortons Brier | |
Oraș | Regina ( Saskatchewan ) |
Arenă | Centrul Brandt |
data | 3 – 11 martie 2018 |
Prezența | 110.555 |
Câştigător | Canada (al doilea titlu) |
Clubul de curling | Bally Haly G&CC și St. John's CC ( St. John 's |
Ocolire | Brad Gushu |
Al treilea | Mark Nichols |
Al doilea | Brett Gallant |
Primul | Jeff Walker |
Antrenor | Jules Ovchar |
Finalist | Alberta (Brendan Boettcher) |
locul 3 | Ontario (John Epping) |
20172019 |
Campionatul canadian de curling masculin 2018 ( ing. 2018 Tim Hortons Brier ) a avut loc la Regina ( Saskatchewan ) în perioada 3 martie - 11 martie 2018 . Turneul a avut loc pentru a 89-a oară. În provincia Saskatchewan, campionatul a avut loc pentru a 5-a oară, în St. John's - pentru a 5-a oară. [unu]
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; English Team Canada ) la Campionatul Mondial din 2018 , care a avut loc în martie-aprilie 2018 la Las Vegas ( SUA ), și, de asemenea, să cânte sub acest nume la următoarea canadiană. Campionat în anul 2019.
La turneu au concurat 17 echipe: 14 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei , echipa câștigătoare din campionatul anterior din 2017 (ca Team Canada) și două echipe calificate ca echipă cu invitație ( wild card ).
Campioana a fost (a 2-a oară în istoria campionatelor) „echipa Canada” (pentru echipa însăși, condusă de skip Brad Gushu , a fost a 2-a victorie din această compoziție; pentru Brad Gushu însuși - a 2-a victorie), care a câștigat în finală împotriva unei echipe care reprezintă provincia Alberta (Skip Brendan Boettcher ). Medalia de bronz a fost câștigată de echipa care reprezintă provincia Ontario (Skip John Epping ).
Hashtag -ul oficial al campionatului: #BRIER2018.
Calificare: Începând cu campionatul 2018, câștigătorul campionatului anterior ( Team Canada ) și câștigătorii campionatelor provinciale și teritoriale (15 echipe în total) primesc un bilet automat la turneul principal . Cea de-a 16-a echipă este câștigătoarea jocului ( Eng. Play-in Game, Wildcard Game ) dintre cele două echipe care au cele mai bune rezultate în sistemul de clasare CTRS canadian ( ing. Canadian Team Ranking System ) [2] dintre toți cei care nu s-au calificat încă (și cei care au posibilitatea de a juca în campionat fără a fi ocupați în alte turnee importante), „echipa la invitație” ( Wild card , ing. Team Wildcard ) [3] .
Turneul principal:
Echipă | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă | Antrenor | Club de curling, oraș |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | Brad Gushu | Mark Nichols | Brett Gallant | Jeff Walker | Jules Ovchar | Bally Haly G&CC și St. John's CC, St. John 's | |
Alberta | Brendan Boettcher | Darren Molding | Bradley Thiessen | Carrick Martin | Saville SC, Edmonton | ||
British Columbia | Sean Geall | Jeff Richard | Andrew Nerpin | David Harper | Bradwood | Jerry Richard | Kelowna CC, Kelowna |
Quebec | Mike Fournier | Felix Asselin | William Dion | Jean Francois Trepanier | Emile Asselin | Michel Saint-Onge | Glenmore CC, Dollard-des-Ormeaux și CC Valleyfield, Salaberry-de-Valleyfield |
Manitoba | Reed Carruthers | Braden Moscovy | Derek Samagalski | Colin Hodgson | Dan Carey | West St. Paul CC, West St. Paul | |
Nova Scotia | Jamie Murphy | Paul Flemming | Scott Saccary | Philip Crowell | Bruce Lons | Halifax CC, Halifax | |
Nunavut | Dave St. Louis | Wade Kingdon | Peter Mackey | Jeff Nadeau | Barry Westman | Iqaluit CC, Iqaluit | |
New Brunswick | James Grattan | Chris Jeffrey | Andy McCann | Peter Case | Brian King | Daryell Nowlan | Gage G&CC, Oromocto |
Newfoundland și Labrador | Greg Smith | Matthew Hunt | Andrew Taylor | Ian Withycombe | Connor Stapleton | Joe Murphy | Bally Haly G&CC și St. John's CC, St. John 's |
Ontario | John Epping | Mathew Camm | Patrick Janssen | Tim March | Jim Wilson | Leaside CC, East York, Toronto | |
Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | Josh Barry | Christopher Gallant | Sean Ledgerwood | Robbie Younger | Philip Gorveatt | Charlottetown CC, Charlottetown |
Saskatchewan | Matt Dunston | Steve Laycock | Kirk Myers | Dallan Muyres | Lyle Muyres | Pat Simmons | Nutana CC, Saskatoon |
Ontario de Nord | Brad Jacobs | Ryan Fry | Eric Harnden | Ryan Harnden | Tanner Horgan | Caleb Flexi | Community First CC, Sault Ste. Marie |
Teritoriile de nord-vest | Jamie Cui | Chris Schille | Brad Chorostkowski | Robert Borden | Yellowknife CC, Yellowknife | ||
Yukon | Thomas Scoffin | Tom Appelman | Wade Scoffin | Steve Fecteau | Clint Irlanda | Jeff Hoffart | Whitehorse CC, Whitehorse |
Echipe care joacă cota „ prin invitație ” (caracterul wild): | |||||||
Mike McEwan | BJ Neufeld | Matt Wozniak | Danny Neufeld | Chris Neufeld | Fort Rouge CC, Winnipeg | ||
Jason Gunnlaugson | Alex Forrest | Ian McMillan | Connor Njegovan | Justin Richter | Randy Neufeld | Granit CC, Winnipeg |
( săriturile sunt cu caractere aldine; sursa: [4] )
Ora de începere a meciurilor este indicată în UTC−6 [5] .
Loc | Echipa (sări peste) | Provinciile | Este posibil să participați la jocul Wildcard? |
---|---|---|---|
unu | Mike McEwan | Manitoba | nu a reușit să câștige campionatul Manitoba, poate participa |
2 | Kevin Cui | Alberta | jucând ca echipa masculină a Canadei la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 |
3 | Brad Gushu | Newfoundland și Labrador | calificat ca „Echipa Canada” |
patru | Reed Carruthers | Manitoba | calificat ca câștigător al Campionatului Manitoba |
5 | Brad Jacobs | Ontario de Nord | calificat ca campioană a Ontarioului de Nord |
6 | Jason Gunnlaugson | Manitoba | nu a reușit să câștige campionatul Manitoba, poate participa |
Vineri, 2 martie, ora 18:00
Loc de joacă [6] | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Mike McEwan | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | unu | patru |
Jason Gunnlaugson | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 3 |
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Alberta | Brendan Boettcher | * | 10:7 | 9:2 | 6:7 | 9:2 | 9:8 | 9:2 | 7:5 | 6 | unu |
2 | Canada | Brad Gushu | 7:10 | * | 6:5 | 9:5 | 8:4 | 10:2 | 7:2 | 8:3 | 6 | unu |
3 | Echipa la invitație (Team Wildcard) | Mike McEwan | 2:9 | 5:6 | * | 6:5 | 10:3 | 9:3 | 6:2 | 5:3 | 5 | 2 |
patru | Nova Scotia | Jamie Murphy | 7:6 | 5:9 | 5:6 | * | 3:7 | 8:6 | 9:6 | 7:4 | patru | 3 |
5 | Teritoriile de nord-vest | Jamie Cui | 2:9 | 4:8 | 3:10 | 7:3 | * | 3:7 | 9:7 | 8:2 | 3 | patru |
6 | British Columbia | Sean Geall | 8:9 | 2:10 | 3:9 | 6:8 | 7:3 | * | 12:6 | 2:8 | 2 | 5 |
7 | Newfoundland și Labrador | Greg Smith | 2:9 | 2:7 | 2:6 | 6:9 | 7:9 | 6:12 | * | 7:6 | unu | 6 |
opt | Yukon | Thomas Scoffin | 5:7 | 3:8 | 3:5 | 4:7 | 2:8 | 8:2 | 6:7 | * | unu | 6 |
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Ontario de Nord | Brad Jacobs | * | 4:3 | 6:3 | 4:8 | 7:3 | 9:4 | 9:5 | 6:3 | 6 | unu |
2 | Ontario | John Epping | 3:4 | * | 10:5 | 8:4 | 7:3 | 9:7 | 11:4 | 14:3 | 6 | unu |
3 | Manitoba | Reed Carruthers | 3:6 | 5:10 | * | 7:5 | 9:6 | 7:3 | 12:7 | 12:5 | 5 | 2 |
patru | Saskatchewan | Steve Laycock | 8:4 | 4:8 | 5:7 | * | 2:5 | 9:4 | 7:6 | 10:3 | patru | 3 |
5 | Quebec | Mike Fournier | 3:7 | 3:7 | 6:9 | 5:2 | * | 7:6 | 6:7 | 8:3 | 3 | patru |
6 | New Brunswick | James Grattan | 4:9 | 7:9 | 3:7 | 4:9 | 6:7 | * | 9:6 | 9:3 | 2 | 5 |
7 | Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | 5:9 | 4:11 | 7:12 | 6:7 | 7:6 | 6:9 | * | 14:2 | 2 | 5 |
opt | Nunavut | Dave St. Louis | 3:6 | 3:14 | 5:12 | 3:10 | 3:8 | 3:9 | 2:14 | * | 0 | 7 |
9 martie, ora 9:00
Pentru locul 9 la general (A5 vs. B5)
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest (Kui) | 2 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Fournier) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | unu | patru |
Pentru locul 11 la general (A6 vs B6)
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | X | X | 12 |
Columbia Britanică (Geall) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | unu | X | X | 5 |
Pentru locul 13 la general (A7 vs. B7)
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | patru | 0 | 3 | unu | 0 | 3 | unu | 0 | X | X | 12 |
Newfoundland și Labrador (Smith) | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | X | X | 3 |
Pentru locul 15 la general (A8 vs. B8)
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Yukon (Scoffin) | unu | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | unu | 7 |
Nunavut (St. Louis) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 3 | 0 | 0 | unu | 0 | 6 |
Numărul de victorii și înfrângeri în faza grupelor (inclusiv jocurile cu echipe care nu s-au calificat în faza grupelor pentru medalii) sunt reținute de echipe, cu excepția victoriilor sau înfrângerilor în tie-break. În runda grupelor pentru medalii, echipele joacă doar cu echipe care au avansat dintr-o altă grupă.
Tabelul turneului în faza grupelor pentru medalii
( cursivele indică rezultatele jocurilor din faza grupelor din grupele A și B)
Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P | M | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Canada | Brad Gushu | * | 5:4 | 7:10 | 5:3 | 6:5 | 5:4 | 9:5 | 7:2 | zece | unu | unu |
2 | Ontario | John Epping | 4:5 | * | 9:7 | 3:4 | 8:7 | 8:4 | 8:6 | 10:5 | 9 | 2 | 2 |
3 | Alberta | Brendan Boettcher | 10:7 | 7:9 | * | 9:3 | 9:2 | 6:8 | 6:7 | 8:2 | opt | 3 | 3 |
patru | Ontario de Nord | Brad Jacobs | 3:5 | 4:3 | 3:9 | * | 8:1 | 4:8 | 6:4 | 6:3 | opt | 3 | patru |
5 | Echipa la invitație (Team Wildcard) | Mike McEwan | 5:6 | 7:8 | 2:9 | 1:8 | * | 6:4 | 6:5 | 8:3 | 7 | patru | 5 |
6 | Saskatchewan | Steve Laycock | 4:5 | 4:8 | 8:6 | 8:4 | 4:6 | * | 7:5 | 5:7 | 6 | 5 | 6 |
7 | Nova Scotia | Jamie Murphy | 5:9 | 6:8 | 7:6 | 4:6 | 5:6 | 5:7 | * | 7:5 | 5 | 6 | 7 |
opt | Manitoba | Reed Carruthers | 2:7 | 5:10 | 2:8 | 3:6 | 3:8 | 7:5 | 5:7 | * | 5 | 6 | opt |
Sferturi de finala | semi finala | Finala | |||||||||||
unu | Canada | 6 | |||||||||||
2 | Ontario | 2 | unu | Canada | 6 | ||||||||
2 | Ontario | patru | 3 | Alberta | patru | ||||||||
3 | Alberta | 6 | |||||||||||
3 | Alberta | 6 | |||||||||||
patru | Ontario de Nord | 5 |
10 martie, ora 14:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Alberta (Bottcher) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | 6 |
Ontario de Nord (Jacobs) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | 0 | 0 | 0 | 5 |
Precizia jucătorului | |||
---|---|---|---|
Alberta | Ontario de Nord | ||
Carrick Martin | 83% | Ryan Harnden | 83% |
Bradley Thiessen | 84% | Eric Harnden | 89% |
Darren Molding | 70% | Ryan Fry | 86% |
Brendan Boettcher | 82% | Brad Jacobs | 85% |
Total | 80% | Total | 86% |
10 martie, ora 19:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Canada (Gushu) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | X | 6 |
Ontario (Epping) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | X | 2 |
Precizia jucătorului | |||
---|---|---|---|
Canada | Ontario | ||
Jeff Walker | 79% | Tim March | 83% |
Brett Gallant | 88% | Patrick Janssen | 88% |
Mark Nichols | 96% | Mathew Camm | 79% |
Brad Gushu | 100% | John Epping | 82% |
Total | 91% | Total | 83% |
11 martie, ora 09:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Epping) | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | patru |
Alberta (Bottcher) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | unu | 6 |
Precizia jucătorului | |||
---|---|---|---|
Ontario | Alberta | ||
Tim March | 94% | Carrick Martin | 94% |
Patrick Janssen | 85% | Bradley Thiessen | 84% |
Mathew Camm | 93% | Darren Molding | 80% |
John Epping | 84% | Brendan Boettcher | 83% |
Total | 89% | Total | 85% |
11 martie, ora 16:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Canada (Gushu) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 6 |
Alberta (Bottcher) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | patru |
Precizia jucătorului | |||
---|---|---|---|
Canada | Alberta | ||
Jeff Walker | 84% | Carrick Martin | 89% |
Brett Gallant | 94% | Bradley Thiessen | 83% |
Mark Nichols | 91% | Darren Molding | 86% |
Brad Gushu | 96% | Brendan Boettcher | 93% |
Total | 91% | Total | 88% |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Canada | Brad Gushu | 13 | 12 | unu | |
Alberta | Brendan Boettcher | paisprezece | zece | patru | |
Ontario | John Epping | 13 | 9 | patru | |
patru | Ontario de Nord | Brad Jacobs | 12 | opt | patru |
5 | Echipa la invitație (Team Wildcard) | Mike McEwan | 12* | opt | patru |
6 | Saskatchewan | Steve Laycock | unsprezece | 6 | 5 |
7 | Nova Scotia | Jamie Murphy | unsprezece | 5 | 6 |
opt | Manitoba | Reed Carruthers | unsprezece | 5 | 6 |
9 | Teritoriile de nord-vest | Jamie Cui | opt | patru | patru |
zece | Quebec | Mike Fournier | opt | 3 | 5 |
unsprezece | New Brunswick | James Grattan | opt | 3 | 5 |
12 | British Columbia | Sean Geall | opt | 2 | 6 |
13 | Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | opt | 3 | 5 |
paisprezece | Newfoundland și Labrador | Greg Smith | opt | unu | 7 |
cincisprezece | Yukon | Thomas Scoffin | opt | 2 | 6 |
16 | Nunavut | Dave St. Louis | opt | 0 | opt |
17 | pierdut în meciul pentru dreptul de a fi „Echipa prin invitație” (Team Wildcard) |
Jason Gunnlaugson | unu | 0 | unu |
* — luând în considerare meciul pentru dreptul de a fi „Echipă prin invitație” (Team Wildcard)
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile etapei round robin, se determină două echipe la fiecare poziție: cel mai bun jucător este inclus în prima echipă, al doilea în rating - în clasament. secundă [7] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul | |
---|---|---|---|---|
unu | Brad Gushu | Mark Nichols | Brett Gallant | Danny Neufeld (echipă pe invitație) |
2 | John Epping | Steve Laycock | Eric Harnden ( Nordul Ontario ) |
Jeff Walker |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
(Premiul Paul McLean pentru cea mai bună acoperire media a campionatului)
( Premiul pentru cel mai valoros jucător numit după Hector Gervais )
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |