Campionatul canadian de curling masculin 2014 | |
---|---|
2014 Tim Hortons Brier | |
Oraș | Kamloops ( Columbia Britanică ) |
Arenă | Centrul de Economii Interior |
data | 1 – 9 martie 2014 |
Prezența | 65.005 |
Câştigător | Alberta (al 26-lea titlu) |
Clubul de curling | Glencoe CC, Calgary |
Ocolire | Kevin Cui |
Al treilea | Pat Simmons |
Al doilea | Carter Rycroft |
Primul | Nolan Thiessen |
De rezervă | Jamie King |
Antrenor | John Dunn |
Finalist | Columbia Britanică (John Morris) |
locul 3 | Manitoba (Jeff Stoughton) |
20132015 |
Campionatul canadian de curling masculin din 2014 ( Eng. 2014 Tim Hortons Brier ) a avut loc la Kamloops , Columbia Britanică , între 1 și 9 martie 2014 . În Columbia Britanică, campionatul a avut loc pentru a 7-a oară, în Kamloops - pentru a 2-a oară (înainte de asta, campionatul din 1996 a avut loc acolo ). [unu]
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; English Team Canada ) la Campionatul Mondial 2014 , care a avut loc în martie-aprilie 2014 la Beijing ( China ), precum și (pentru prima dată de la acest campionat, asemănător cu modul în care a fost adoptat în Campionatul canadian al femeilor ) să concureze sub acest nume la următorul Campionat canadian din 2015 .
La turneu au participat 12 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (a 26-a oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Alberta (pentru echipa în sine, condusă de skip Kevin Cui , aceasta a fost a 2-a victorie), câștigând în finală împotriva echipei care reprezintă provincia din Columbia Britanică (săriți peste John Morris ). Medalia de bronz a fost câștigată de echipa reprezentativă a provinciei Manitoba (skip Jeff Stoughton ), care a învins echipa din provincia Quebec (skip Jean-Michel Menard ) în meciul pentru locul 3 .
Asociația de curling din Canada a decis ca, începând din 2015, campionatul să aibă o rundă preliminară de calificare , al cărei câștigător avansează la turneul principal al campionatului. Două echipe cu cele mai mari diferențe de victorii-înfrângeri în ultimele trei campionate - 2012, 2013 și 2014 - sunt trimise în prima astfel de rundă de calificare de la participanții la campionatul 2014. La acestea se adaugă echipe din Nunavut și Yukon . [2]
Rezultatele echipelor provinciale în campionatele 2012-2014(se iau în considerare doar rezultatele meciurilor din faza grupelor)
Provinciile | 2012 B |
2013 B |
2014 B |
Total B |
P total |
---|---|---|---|---|---|
Manitoba | opt | opt | 9 | 25 | opt |
Ontario | zece | zece | 5 | 25 | opt |
Alberta | opt | 7 | 9 | 24 | 9 |
Newfoundland și Labrador | 5 | opt | 6 | 19 | paisprezece |
Quebec | patru | 6 | 7 | 17 | 16 |
New Brunswick | 5 | 5 | 6 | 16 | 17 |
Teritoriile de nord-vest | 7 | 5 | 3 | cincisprezece | optsprezece |
Ontario de Nord | 5 | opt | 2 | cincisprezece | optsprezece |
Saskatchewan | 3 | 5 | 6 | paisprezece | 19 |
British Columbia | patru | unu | 9 | paisprezece | 19 |
Insula Prințul Eduard | 3 | 2 | patru | 9 | 24 |
Nova Scotia | patru | unu | 0 | 5 | 28 |
Nunavut | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Yukon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
La prima, faza grupelor, 12 echipe se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Cele mai bune patru echipe din faza grupelor trec în etapa a doua, playoff-ul , unde joacă conform sistemului Page : cele mai bune două echipe de la sfârșitul fazei grupelor joacă un meci pentru intrarea directă în finală (playoff 1). ). Echipele a 3-a și a 4-a joacă pentru a ajunge în semifinale (play-off-2). În semifinale se întâlnesc învinsul primului meci și câștigătorul celui de-al doilea meci. În finală, medaliile de aur sunt disputate de câștigătorii play-off-ului 1 și semifinalelor. Medaliile de bronz sunt jucate (din 2010 ) de cei invinsi in semifinale si in playoff 2.
Alberta | British Columbia | Quebec | |
---|---|---|---|
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Kevin Cui Pat Simmons Carter Rycroft Nolan Thiessen Jamie King John Dunn The Glencoe Club Calgary |
Jim Kotter John Morris Tyrell Griffith Rick Sawatsky Jody Epp Pat Ryan Vernon CC, Vernon Kelowna CC, Kelowna |
Jean-Michel Ménard Martin Crête Eric Sylvain Philippe Ménard Pierre Charette Robert Ménard CC Etchemin, Saint-Romuald |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Jeff Stoughton John Mead Mark Nichols Reed Carruthers Garth Smith Rob Meakin Charleswood CC Winnipeg |
Jamie Murphy Jordan Pinder Mike Bardsley Donald McDermaid Mark Kehoe Alan Darragh Lakeshore CC, Lower Sackville |
James Grattan Jason Roach Darren Roach Josh Barry Andy McCann Daryell Nowlan Gage G&CC, Oromocto |
Newfoundland și Labrador | Ontario | Insula Prințul Eduard | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Brad Gushu Brett Gallant Adam Casey Jeff Walker Jamie Korab Peter Gallant Bally Haly G&CC, St. John's |
Greg Balsdon Mark Bice Tyler Morgan Jamie Farnell Steve Bice Jim Wilson Glendale G&CC, Hamilton |
Eddie MacKenzie Anson Carmody Tyler MacKenzie Sean Ledgerwood Phil Gorveatt Les Rogers Charlottetown CC, Charlottetown |
Saskatchewan | Ontario de Nord | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Steve Laycock Kirk Myers Colton Flesh Dallan Muyres Matt Lang Lyle Muyres Nutana CC Saskatoon |
Jeff Currie Mike McCarville Colin Koivula Jamie Childs Joe Scharf . Fort William CC, Thunder Bay |
Jamie Cui Kevin Whitehead Brad Chorostkowski Robert Borden Greg Skauge Terry Shea Yellowknife CC, Yellowknife |
( săriturile sunt îngroșate; datele antrenorului sunt preluate din [3] )
Ora de începere a meciurilor este indicată în UTC−8 [4] .
Clasament după sfârșitul fazei grupelor
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | British Columbia | John Morris | * | 7:6 | 6:7 | 4:7 | 6:3 | 5:3 | 9:3 | 8:3 | 10:4 | 7:2 | 8:2 | 8:6 | 9 | 2 |
2 | Alberta | Kevin Cui | 6:7 | * | 10:4 | 5:7 | 8:5 | 9:4 | 10:1 | 10:5 | 9:6 | 8:3 | 9:3 | 7:3 | 9 | 2 |
3 | Manitoba | Jeff Stoughton | 7:6 | 4:10 | * | 7:9 | 7:4 | 6:5 | 9:5 | 8:6 | 7:5 | 7:6 | 9:6 | 10:6 | 9 | 2 |
patru | Quebec | Jean-Michel Menard | 7:4 | 7:5 | 9:7 | * | 7:5 | 6:10 | 8:10 | 7:9 | 6:7 | 7:5 | 7:4 | 8:3 | 7 | patru |
5 | Saskatchewan | Steve Laycock | 3:6 | 5:8 | 4:7 | 5:7 | * | 7:6 | 7:9 | 8:7 | 8:5 | 8:5 | 6:4 | 5:3 | 6 | 5 |
6 | Newfoundland și Labrador | Brad Gushu | 3:5 | 4:9 | 5:6 | 10:6 | 6:7 | * | 9:7 | 6:7 | 8:5 | 9:2 | 7:6 | 7:2 | 6 | 5 |
7 | New Brunswick | James Grattan | 3:9 | 1:10 | 5:9 | 10:8 | 9:7 | 7:9 | * | 9:6 | 8:3 | 8:3 | 5:13 | 6:5 | 6 | 5 |
opt | Ontario | Greg Balsdon | 3:8 | 5:10 | 6:8 | 9:7 | 7:8 | 7:6 | 6:9 | * | 8:3 | 4:5 | 8:5 | 9:6 | 5 | 6 |
9 | Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | 4:10 | 6:9 | 5:7 | 7:6 | 5:8 | 5:8 | 3:8 | 3:8 | * | 11:7 | 10:7 | 7:5 | patru | 7 |
zece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Jamie Cui | 2:7 | 3:8 | 6:7 | 5:7 | 5:8 | 2:9 | 3:8 | 5:4 | 7:11 | * | 7:5 | 7:4 | 3 | opt |
unsprezece | Ontario de Nord | Jeff Currie | 2:8 | 3:9 | 6:9 | 4:7 | 4:6 | 6:7 | 13:5 | 5:8 | 7:10 | 5:7 | * | 9:6 | 2 | 9 |
12 | Nova Scotia | Jamie Murphy | 6:8 | 3:7 | 6:10 | 3:8 | 3:5 | 2:7 | 5:6 | 6:9 | 5:7 | 4:7 | 6:9 | * | 0 | unsprezece |
Statistici după încheierea fazei grupelor
M | Echipă | Ocolire | LA | P | KZ | KP | VE | PE | OE | UE | PB |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | British Columbia | John Morris | 9 | 2 | 78 | 52 | 44 | 35 | 21 | 9 | 90% |
2 | Alberta | Kevin Cui | 9 | 2 | 91 | 48 | 51 | 34 | unsprezece | 17 | 86% |
3 | Manitoba | Jeff Stoughton | 9 | 2 | 78 | 68 | 52 | 46 | paisprezece | 13 | 88% |
patru | Quebec | Jean-Michel Menard | 7 | patru | 79 | 69 | 48 | 42 | 19 | opt | 86% |
5 | Saskatchewan | Steve Laycock | 6 | 5 | 66 | 67 | 44 | 42 | 21 | 7 | 85% |
6 | Newfoundland și Labrador | Brad Gushu | 6 | 5 | 74 | 62 | 48 | 39 | optsprezece | 9 | 85% |
7 | New Brunswick | James Grattan | 6 | 5 | 71 | 79 | 44 | 44 | 12 | 7 | 83% |
opt | Ontario | Greg Balsdon | 5 | 6 | 72 | 75 | 45 | 47 | 12 | 5 | 86% |
9 | Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | patru | 7 | 66 | 84 | 42 | cincizeci | 9 | 5 | 80% |
zece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Jamie Cui | 3 | opt | 52 | 78 | 38 | cincizeci | 16 | 6 | 81% |
unsprezece | Ontario de Nord | Jeff Currie | 2 | 9 | 65 | 82 | 39 | 52 | paisprezece | patru | 84% |
12 | Nova Scotia | Jamie Murphy | 0 | unsprezece | 49 | 83 | 38 | 54 | unsprezece | 5 | 81% |
Sesiunea 1. 1 martie, ora 13:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | unu | 0 | unu | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | unu | unu | 0 | unu | 7 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | 2 |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 3 | unu | X | 7 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 7 |
Alberta (C. Cui) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | patru | 0 | 2 | X | X | 13 |
Sesiunea 2. 1 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | X | X | 2 |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 3 | X | X | opt |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | 9 |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 7 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | unu | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 0 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | 6 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | unu | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | opt |
Sesiunea 3. 2 martie, ora 8:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | unu | 7 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 5 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 2 | 2 | 5 | unu | 0 | 0 | 0 | X | X | X | zece |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | X | unu |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | patru |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 5 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | X | 7 |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | 5 |
Sesiunea 4. 2 martie, ora 13:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | unu | 0 | 6 |
Ontario (Balsdon) | 0 | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 7 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 6 |
Manitoba (Stoughton) | unu | 0 | unu | unu | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 7 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | unu | unu | 6 |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | patru |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | patru | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | X | 7 |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | patru |
Sesiunea 5. 2 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | unu | unu | 0 | 5 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | zece |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | patru | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 6 |
Columbia Britanică (Morris) | unu | 0 | unu | 0 | unu | unu | unu | 0 | 0 | 3 | opt |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 3 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | X | patru |
Sesiunea 6. 3 martie, ora 13:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | patru | 0 | unu | 0 | 2 | unu | X | X | opt |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | 3 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 6 |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
New Brunswick (Grattan) | 2 | 0 | 2 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 9 |
Sesiunea 7. 3 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | unu | unu | 0 | 0 | 6 |
Ontario de Nord (Currie) | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 9 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | patru |
Alberta (C. Cui) | unu | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | unu | patru | X | X | zece |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 7 |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 9 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | zece |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | X | patru |
Sesiunea 8. 4 martie, ora 8:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 7 |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | 6 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 0 | 2 | unu | 0 | 0 | 0 | patru | X | X | 7 |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | X | X | 2 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Currie) | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Ontario (Balsdon) | 0 | unu | 0 | 2 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | X | opt |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 2 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Quebec (Menar) | patru | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Sesiunea 9. 4 martie, ora 13:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | X | 5 |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 2 | 0 | 0 | patru | 0 | 0 | unu | 0 | unu | X | opt |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 3 | zece |
Nova Scoția (Murphy) | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 6 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | X | 3 |
Alberta (C. Cui) | 2 | unu | 0 | unu | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Sesiunea 10. 4 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 3 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 3 | X | X | X | opt |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | X | X | 3 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Quebec (Menar) | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | opt |
New Brunswick (Grattan) | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | zece |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | 0 | unu | 2 | X | opt |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | X | patru |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 2 | 0 | unu | unu | unu | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sesiunea 11. 5 martie, ora 8:00
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 6 |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | unu | 9 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | 3 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | unu | X | 7 |
Nova Scoția (Murphy) | unu | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | X | 3 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | X | X | 3 |
New Brunswick (Grattan) | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | opt |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | X | 3 |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | X | 5 |
Sesiunea 12. 5 martie, ora 13:00
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | patru | zece |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 6 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | unu | X | X | 3 |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 0 | 5 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | X | X | opt |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | unu | 0 | unu | unu | 0 | 2 | 7 |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | patru |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 7 |
Sesiunea 13. 5 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | 3 |
New Brunswick (Grattan) | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | unu | X | X | opt |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Saskatchewan (Laycock) | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | 0 | 0 | 2 | X | opt |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | 5 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Quebec (Menar) | 2 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | opt |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Alberta (C. Cui) | 2 | 0 | unu | unu | 0 | 3 | 0 | unu | 2 | X | zece |
Ontario (Balsdon) | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Sesiunea 14. 6 martie, ora 8:30
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | 0 | unu | 7 |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 6 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 7 |
Sesiunea 15. 6 martie, ora 13:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 6 |
Alberta (C. Cui) | patru | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | unu | 9 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Quebec (Menar) | unu | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 7 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | opt |
Ontario (Balsdon) | 0 | patru | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 7 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 6 |
Nova Scoția (Murphy) | 0 | unu | 0 | 0 | unu | unu | 0 | unu | 0 | unu | 5 |
Sesiunea 16. 6 martie, ora 18:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | unu | 0 | X | 6 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | X | 3 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | opt |
Ontario (Balsdon) | 3 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 6 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | 0 | 2 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | unu | 7 |
Ontario de Nord (Currie) | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | patru |
Sesiunea 17. 7 martie, ora 8:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario (Balsdon) | 0 | 2 | 0 | unu | unu | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Nova Scoția (Murphy) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 6 |
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
New Brunswick (Grattan) | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 9 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | unu | X | 7 |
Alberta (C. Cui) | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | 5 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Teritoriile de Nord-Vest / Yukon (J. Cui) | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Insula Prințului Eduard (MacKenzie) | 0 | unu | 0 | 2 | unu | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | unsprezece |
Sfert de finala | semi finala | Finala | |||||||||||
unu | British Columbia | 9 | |||||||||||
2 | Alberta | 5 | unu | British Columbia | 5 | ||||||||
2 | Alberta | 9 | 2 | Alberta | zece | ||||||||
patru | Quebec | opt | |||||||||||
3 | Manitoba | 6 | |||||||||||
patru | Quebec | 7 |
Meci pentru locul 3 | ||||||||||
patru | Quebec | 5 | ||||||||
3 | Manitoba | 9 | ||||||||
Prima echipa vs a 2-a
7 martie, ora 18:30
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 2 | unu | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | X | 9 |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | unu | unu | 0 | X | 5 |
Echipa a 3-a vs a 4-a
8 martie, ora 13:30
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | unu | 6 |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
8 martie, ora 18:30
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Alberta (C. Cui) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | unu | 9 |
Quebec (Menar) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | opt |
9 martie, ora 9:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 2 | unu | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | X | 9 |
9 martie, ora 16:30
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Morris) | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | X | 5 |
Alberta (C. Cui) | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | unu | X | zece |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Kevin Cui | paisprezece | unsprezece | 3 | |
British Columbia | John Morris | 13 | zece | 3 | |
Manitoba | Jeff Stoughton | 13 | zece | 3 | |
patru | Quebec | Jean-Michel Menard | paisprezece | opt | 6 |
5 | Saskatchewan | Steve Laycock | unsprezece | 6 | 5 |
6 | Newfoundland și Labrador | Brad Gushu | unsprezece | 6 | 5 |
7 | New Brunswick | James Grattan | unsprezece | 6 | 5 |
opt | Ontario | Greg Balsdon | unsprezece | 5 | 6 |
9 | Insula Prințul Eduard | Eddie Mackenzie | unsprezece | patru | 7 |
zece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Jamie Cui | unsprezece | 3 | opt |
unsprezece | Ontario de Nord | Jeff Currie | unsprezece | 2 | 9 |
12 | Nova Scotia | Jamie Murphy | unsprezece | 0 | unsprezece |
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile turneului, se determină două echipe la fiecare poziție: cel mai bun jucător este inclus în prima echipă, al doilea în rating - în clasament. secundă [5] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul | |
---|---|---|---|---|
unu | Jim Kotter | John Morris | Mark Nichols | Rick Savatsky |
2 | Kevin Cui | Pat Simmons | Tyrel Griffith | Philippe Menard |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
(Premiul Scotty Harper pentru cea mai bună publicație de curling)
(Premiul Paul McLean pentru cea mai bună acoperire media a campionatului)
( Premiul pentru cel mai valoros jucător numit după Hector Gervais )
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |