Archer Avenue Line, I.D. | |
---|---|
IND Archer Avenue Linemetroul din New York | |
Deschiderea primei secțiuni | 1988 |
Numărul de stații | 3 |
Loturi de teren | Nu |
Archer Avenue Line, BC | |
---|---|
Linia BMT Archer Avenuemetroul din New York | |
Deschiderea primei secțiuni | 1988 |
Numărul de stații | 2 |
Loturi de teren | Nu |
Linia Archer Avenue este o linie de Divizie B a metroului din New York . Linia trece prin Queens și este o prelungire a Liniei Jamaica și a Liniei Queens Boulevard . Este situat în întregime în comitatul Jamaica din Queens și se desfășoară în principal pe Archer Avenue. Conceput ca parte a dezvoltării rețelei MTA încă din 1968 , a fost deschis până la 11 decembrie 1988 .
Această linie este construită pe două niveluri. Nivelul superior este deservit non-stop de ruta E. Cel de jos este pe rutele J (non-stop) și Z (în orele de vârf în direcția de vârf). Nivelurile nu au joncțiuni sau intersecții și sunt efectiv două linii separate: Archer Avenue Line, IDN (nivel superior) și Archer Avenue Line, BC (nivel inferior).
Construcția pe linia Archer Avenue a început pe 15 august 1972, sub Archer Avenue și 151st Street. Construcția a început pe un tunel la sud-est de linia Queens Boulevard și demolarea unei părți a liniei de trepte Jamaica de la 121st Street până la terminus 168th Street . Primul tunel care leagă linia Jamaica și linia Archer Avenue a fost finalizat în octombrie 1972 . Al doilea tunel a fost finalizat în decembrie același an. În octombrie 1979 a început construcția primului tronson al liniei, lung de 400 de metri. Această parte a inclus și stația Jamaica-Van Wyke . Construcția trebuia să fie finalizată în 1984, dar a fost finalizată înainte de termen - în 1983, cu cinci ani înainte de deschiderea liniei pe 11 decembrie 1988 .
Ambele linii Archer Avenue încep la terminusul de nord al Jamaica Center - Parsons - Archer (rutele E , J și Z ). Fiecare nivel are două căi. Liniile merg din punct de vedere geografic spre vest sub Archer Avenue până la următoarea stație Sutfin Boulevard - Archer Avenue - Aeroportul John F. Kennedy , unde sunt posibile transferuri la LIRR ( stația Jamaica ) și Aeroexpress la Aeroportul John F. Kennedy . La vest de gară, cele două linii diverg. Senile de nivel inferior ( rutele J și Z ) se întorc spre nord-vest și ies din tunel lângă 89th Road și 130th Street. Șenile se întorc apoi încă o dată spre vest și se alătură liniei de trepte din Jamaica . Traseele de la nivelul superior (Traseul E ) se îndreaptă spre nordul geografic și merg pe sub autostrada Van Wyke până la stația Jamaica-Van Wyke . La nord de Hillside Avenue se conectează la toate cele patru linii ale liniei Queens Boulevard .
Conform planului inițial, trenurile G și N ( linia N a deservit linia Queens Boulevard până în 1987, când a fost înlocuită cu linia R ) urmau să meargă în zona Jamaica, în timp ce liniile E și F trebuiau să fie lansat la stația Jamaica - 179th Street . Ruta N trebuia să circule de la Jamaica la Coney Island - Stilwell Avenue în zilele lucrătoare, în timp ce ruta G se va termina la stația Forest Hills - 71st Avenue . În weekend, ruta G ar circula între Jamaica și stația Smith Street - Ninth Street , iar ruta N se termina la stația 57th Street - Seventh Avenue sau la stația Forest Hills - 71st Avenue . Naveta G urma să circule noaptea de la Jamaica la gara Briarwood . Semnele cu acest mod de funcționare au fost instalate la stația Kew Gardens - Union Turnpike la mijlocul anilor 1980. Dar odată cu deschiderea liniei, a început să funcționeze un plan mai simplu, care este încă în vigoare.
Trasee care trec de-a lungul liniei în funcție de ziua săptămânii și ora din zi
Linia de identitate | în jurul ceasului |
---|---|
Căile locale |
linia BC | Ore de vârf | Restul timpului |
---|---|---|
Căile locale | ||
— în direcția de vârf ; - vârf invers |
Stații de pe linie
Convenții |
---|
pentru zilele și orele de funcționare ale rutelor (indicate mai precis în sfaturile instrumente pentru aceste desemnări): |
în jurul ceasului non-stop, cu excepția nopții non-stop, cu excepția zilelor lucrătoare din timpul zilei (sau orelor de vârf) în direcția de vârf în zilele lucrătoare în timpul zilei (și eventual seara) în zilele lucrătoare non-stop în orele de vârf în zilele lucrătoare în timpul zilei (sau în timpul orelor de vârf) în direcția de vârf în zilele lucrătoare în timpul zilei (sau în timpul orelor de vârf) în direcția opusă vârfului in timpul sfarsitului de sapamana noaptea noaptea și în weekend (și eventual seara) fara trafic de tren |
Statie | Tip (conform MTA ) |
Căi de platformă |
Data deschiderii |
Trasee | Transplanturi | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Linia de identitate |
Linia BC | ||||||||||||||||||
Încep ambele linii | |||||||||||||||||||
Jamaica Center - Parsons - Archer | Subteran | toate | 11 decembrie 1988 | ||||||||||||||||
Bulevardul Sutfin - Bulevardul Archer - Aeroportul JFK |
Subteran | toate | 11 decembrie 1988 |
| |||||||||||||||
Linia BC continuă ca linia Jamaica |
| ||||||||||||||||||
Jamaica - Van Wyke | Subteran | toate | 11 decembrie 1988 | ||||||||||||||||
Linia I.D. este adiacentă liniei Queens Boulevard |
|
metroul din New York | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
linii |
| ||||||||
Trasee |
| ||||||||
Alte | |||||||||
Fundalul colorat indică liniile „stem” care stabilesc culoarea traseelor |